psik
logo
depozit depozit facebook

Ľudská hlúposť a bezcitnosť už nemá hraníc ...

Na to, že sa vyhadzujú nechcený psíci a mačičky sme si už ako tak zvykli. Ale dnešný nezvyčajný nález trošku šokoval aj mňa. Korytnačka písmenková, odložená v plastovom vedierku pri kontajnery !!!

Korytnačku objavila pani, dnes ráno na Fándlyho ulici pri smetiakoch ako šla s dieťaťom do školy. Korytnačka bola v malom plastovom vedierku, bez vody, ktorej dno nebolo ani tak veľké ako ona sama. Vedľa vedierka ležala plastová taška s akváriovým ohrievačom vody. Nálezkyňa korytnačku zobrala aj s "výbavičkou" a odniesla domov. Následne kontaktovala naše OZ a najdúcha sme prevzali.
Jedná sa o korytnačku písmenkovú - lat. Trachemys scripta elegans, pozrime sa, čo o nej hovorí portál korytnacky.sk :

Chov korytnačky písmenkovej je vďaka nezodpovedným chovateľom, zbavujúcich sa svojich zvierat vypustením do prírody v SR prísne kontrolovaný, jedince podliehajú registrácii a je zakázané ich ďalej rozmnožovať. Ide o druh schopný prežiť v našich zemepisných šírkach vo voľnej prírode a spôsobovať škody na miestnej faune a flóre. Ako nepôvodný druh je konkurentom domácej korytnačky močiarnej, ktorú vytláča z jej prirodzených biotopov. Pochádza zo strednej a východnej časti USA a severovýchodného Mexika.


Nech už je to akokoľvek, zbaviť sa korytnačky takýmto spôsobom je dosť nezodpovedné, hlúpe a kruté. Navyše sa to dá klasifikovať ako trestný čin !
Fotografie sú už robené v malom provizórnom akvárku, ktoré som doma našiel. Korytnačke hľadáme nový domov, najlepšie skúseného chovateľa z veľkým akvárkom alebo jazierkom. Má cca 25cm a podľa veterinárneho lekára asi 15 rokov. Našťastie je v dobrej kondícii a zdravá, vďaka nálezkyni, ktorej týmto ďakujeme.