psik
logo
depozit depozit facebook

Začiatok roka 2015 v znamení záchrany vtákov.

Rok 2015 začal nepriaznivou bilanciou zranených vtákov. 5. januára nám bola nahlásená mladá labuť na parkovisku pred supermarketom Billa. Labuť bola až nezvyčajne prítulná k ľudom čo neveštilo nič dobré.

Pravdepodobne z vyčerpania sa oddelila od prelietajúceho kŕdľa a unavená pristála na parkovisku. Migrácia týchto vtákov nie je vôbec nezvyčajná. Pokus začleniť mladého vtáka medzi dospelé jedince na Váhu nevyšiel, tak sme sa skontaktovali s p. Šnajdárom z OZ Havran. Na jeho odporúčanie sme labuť previezli do jeho záchrannej stanice v Ratnovciach a naše domnienky sa potvrdili. Mláďa bolo extrémne podviživené a vysilené. Bez pomoci by zimu určite neprežilo. Po zotavení bude na jar vypustená do voľnej prírody.

4. februára ráno nám bol nahlásený dravec so zlomeným krídlom pred ambulanciou veterinárneho  lekára MVDr. Garaja. Presne vedel kam ísť :). Vtáka sme za pomoci mestskej polície odchytili a odovzdali na ošetrenie práve prichádzajúcemu MVDr. Garajovi. Myšiak lesný mal starý úraz krídla, ktoré už bolo skoro odpadnuté. Podstúpil ošetrenie a na veterine sa ho dočasne veľmi radi ujali. Situácia s umiestneným handicapovaných vtákov v našom regióne nie je vôbec priaznivá a riešenie utratením u nás vôbec nepripadá do úvahy. Nakoniec nám pomocnú ruku podal p. Metod Macek zo Záchrannej stanice Zázrivá. V Šali na nás ešte čakala sova lesná, ktorá si zlomila krídlo pri pristátí v komíne. Tam sa o ňu starala nálezkyňa až kým sme ju neprevzali. Oboch vtákov som naložil do auta a vyrazil do Zázrivej. Tu sa nachádza záchranná stanica pre zvieratá, ktorú vedie popri vlastnom zamestnaní už spomínaný úžasný človek Metod Macek so srdcom na správnom mieste. Ochotne mi poukazoval celú stanicu, poučil ma, podaroval zaujímavé propagačné a informačné letáky a samozrejme prevzal našich maródov. Myšiak utrpel ukážkový úraz elektrickým prúdom. Tieto zranenia sú dosť časté a v stanici má dokonca ukážkový model ako sa to stáva. Sova bude musieť ešte podstúpiť amputáciu krídla, nakoľko zranenie je vážne. Obe zvieratá ostanú na dožitie v záchrannej stanici.
Nakoniec sme sa s "Meďom" ešte dohodli na vzájomnej spolupráci a mohlo sa vyraziť domov s dobrým pocitom, že absolvovaných 450 km nebolo zbytočných.

Ako sami vidíte, naše OBČIANSKE ZDRUŽENIE TULÁK podá pomocnú ruku všetkým zvieratám, nie len psíkom a mačičkám. U nás našiel dočasný domov aj zranený netopier či mladý zatúlaný ježko. Na naše fungovanie ale potrebujeme peniažky, preto ak nám chcete pomôcť, môžete to urobiť formou napr. poukázaním 2% z daní. Návod a tlačivá nájdete na našej webovej stránke http://utuloksered.sk/darujte-nam-2 .

Nakoniec chcem poďakovať všetkým ochotným pomôcť, p. Šnajdárovi z OZ Havran a p. Macekovi zo Záchrannej stanice Zázrivá že nám vždy poskytnú azyl pre zranené vtáky, MVDr. Garajovi a jeho tímu za ochotu a starostlivosť o myšiaka, Mestskej polícii Sereď za pomoc z odchytom a samozrejme pani zo Šale, ktorá neúnavne hľadala pomoc pre sovu až kým sa jej to nepodarilo.
 
Ak by ste chceli viac vedieť o práci OZ Havran a Záchrannej stanici Zázrivá tu sú linky:
 
http://spolocnosthavran.webnode.sk/o-nas/
http://terchova.info/dve-organizacie-ktore-by-ste-mali-poznat/
http://www.zachranazvierat.sk/
 
Pokiaľ budete mať cestu cez Terchovú, môžete sa aj s deťmi zastaviť u Meďa v Zázrivej, je tam krásne a rád vás prevedie stanicou.
 
Milan Bako
Predseda OZ Tulák